Uzayzaman Rehberi Platformu canlı webinarlar, paneller ve tamamlayıcı
derslerle ruhsal dünyanızı anlamanızın yöntemini,
kendinizi geliştirebilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz algoritmayı
edinebileceğiniz platformdur.img

Uzayzaman Nedir

 

Uzayzaman kavramı ilk kez Einstein'ın matematik öğretmeni Hermann Minkowski (1864 – 1909) tarafından kullanılmıştır. Klasik mekanik fiziği evreni üç boyut (uzunluk, genişlik, derinlik) ve zamanla (dördüncü boyut) tanımlamıştır. Ancak son yüzyılla birlikte Einstein'ın özel ve genel görecelilik kuramları sonrasında evrenin bambaşka bir şekilde var olduğu anlaşılmıştır.      

 

Uzayzaman, içinde bulunduğumuzu düşündüğümüz mekandan, koordinatlarla tespit ettiğimiz konumdan, uzamdan bağımsızdır.

 

Uzayzaman, içinde yaşadığımızı düşündüğümüz zamandan, takvimle tespit etmekte olduğumuz tarihten bağımsızdır.

 

Uzayzaman, uzayın ve zamanın birlikteliği, her an her şeyin etkileştiği durumudur. Yani bir şeyin hem etki hem tepki, hem neden hem sonuç, hem başlangıç hem son olduğu durumdur. 

 

Uzayzaman bir durum olduğuna göre ve uzay zamanla birlikte bir yöne doğru akamadığına göre geçmiş de, gelecek de yok demektir. O halde sadece ve sadece her ikisini birlikte kılan davranış var demektir. Yani değişimin, dönüşümün, bir şeyin diğerinden farklı bir şeye evrilmesine neden olan davranış var demektir.     

 

Uzayzaman bir durum olduğuna göre evrende bir boşluk da yok demektir. Her şey birbiriyle etkileşimle ilişkili olduğu uzayzamanı davranışlar bütünlüyor demektir. Bu nedenle varlığımızla evrende yer kaplamadığımız gibi, bir yerden başka bir yere de yol almıyoruz demektir. Varlığımız davranışları bütünlüyor, varlığımız davranışlardan meydana geliyor demektir. Hepimiz aynı davranış zemininden türeyerek var oluyoruz demektir.

 

Uzayzaman bütünsellik ve bağlantısallık içinde insanlık ile atom-altı parçacık arasındaki ilişkidir. Öyle ki, atom-altı parçacıklar davranış sergileyerek atomik davranışları meydana getirmektedir. Atomik davranışlar molekülleri meydana getirmektedir. Moleküller organelleri, organeller hücreyi, hücreler dokuyu, dokular organı, organlar organizmayı, organizmalar toplulukları, topluluklar da toplumları meydana getirmektedir. Bizleri meydana getiren etkileşimsel zemin hep vardır. Bu zemin geçmişten gelen veya geleceğe doğru yol alan bir zemin değildir. Hep oradadır.   

 

Uzayzamanda etkileşimler iki yönlüdür. Tıpkı altyapıların üstyapıları belirlediği gibi üstyapılar da altyapıları belirlemektedir. Yani mesela bireyin davranışları toplumu meydana getirirken, toplum da bireyin davranışlarına yön vermektedir. Dolayısıyla insanlık ile atom altı parçacık arasında uzayzamanda sürekli bir ilişki vardır. Bu ilişkiyi kavramamız bireylerin etkileşimi sonucu toplumlar gerçekleşirken toplumların da aynı şekilde bireye etki ederek DNA'mızı ve bilincimizi nasıl dönüştürdüğünü anlamamızı sağlamaktadır.  

Eğitimlerimiz


Videolar


Duyurular

img

Uzayzaman Rehberi Lise Eğitimleri Başladı

Serik Çözüm Anadolu Okullarıyla Uzayzaman Platformundaki ilk ders başladı.

img

Uzayzaman Rehberi Lise Öğrencileriyle Buluşmaya Devam Ediyor

Uzayzaman Rehberi liseli öğrencilere tanıtılmaya devam ediyor.

img

Uzayzaman Rehberi Lise Öğrencileriyle Buluşuyor

Uzayzaman Rehberi liseli öğrencilere tanıtılmaya başlandı   

İletişim